Doç. Dr. Haluk Dursun Rehberliğinde “Ayasofya Gezisi”

Etkinlikler 11 Ocak 2011 09:13
Videoyu Aç Doç. Dr. Haluk Dursun Rehberliğinde “Ayasofya Gezisi”
A
a

Tarih Topluluğu olarak tertip ettiğimiz ”Ayasofya Müzesi Müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun Rehberliğinde Ayasofya Gezisi”ni 1 Mart Pazartesi Günü 40 kişinin katılımı ile gerçekleştirdik.

Üç farklı döneme (Bizans, Osmanlı, Cumhuriyet) şahidlik etmiş, yapıldığında Kilise, Sultan Fatih’in Konstantiniyye’yi feth edip İstanbul yapmasıyla Cami-i Şerif, Cumhuriyet Döneminde ise müze olarak kullanılan kutsal mabedi, Müze Müdürü Doç. Dr. Haluk Dursun hocamız rehberliğinde gezdik. Gezimiz Ayasofya Külliyesinin sıbyan mektebi olarak kullanılan binasında Haluk hocamızın mabed hakkında kısa bir bilgi vermesiyle başladı.

Akabinde Ayasofya içinde ve çevresinde bulunan mimari, kültürel ve tarihi değeri olan yapıları gezdik. Osmanlı zamanında Cami-i Kebir olarak kullanılan, Divan-ı Hümayun toplantıları öncesi devlet erkanının sabah namazlarında toplandığı mekanı, müzenin ziyarete kapalı olduğu bir günde özel bir grupla gezmek şüphesiz ki önemli idi. Gezi esnasında Ayasofya Külliyesi içerisinde yer alan padişah türbelerini de görmek fırsatımız oldu. Gezimiz Doç. Dr. Haluk Dursun Hocamızın bizlere salep ikramı ile son buldu.

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan Dünya'ya Tarih'in İzinde