Doç.Dr.Ali Satan ile "İstanbul'un 100 Yılı"

Etkinlikler 25 Nisan 2017 10:57
Videoyu Aç Doç.Dr.Ali Satan ile "İstanbul'un 100 Yılı"
A
a

İstanbul Tarih ve Kültür Derneği’nin düzenlediği Dersaadet Sohbetleri’nin Nisan ayındaki konuğu Doç.Dr.Ali Satan oluyor. Program Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

Tarihseverlerin yakın ilgisine mazhar olan Dersaadet Sohbetlerimizin Nisan ayındaki konuğu "İstanbul'un 100 Yılı" isimli sunumuyla Marmara Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Doç.Dr.Ali Satan olacaktır.

Doç.Dr.Ali Satan Kimdir?

Marmara Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin Tarih Bölümü bünyesinde görev yapan Doç.Dr. Ali Satan, 1990 yılında, aynı üniversitenin Atatürk Eğitim Fakültesi Tarih Bölümü’nden mezun oldu. Yine Marmara Üniversitesi’nin Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü’nde İnkılâp Tarihi Anabilim Dalı’nda yüksek lisans eğitimine başladı. İki yıl boyunca İngiltere’de, kütüphane ve arşiv çalışmalarında bulundu. 1994’te “Türk İnkılâbının İngiltere Basınına Yansımaları” konulu yüksek lisans tezini verdi. Aynı enstitüde doktorasına başladı ve 2001 yılında “Halifeliğin Kaldırılışı” teziyle doktor unvanını kazandı. Cumhuriyet tarihiyle ilgili bilimsel çalışmalarını ve yayınlarını sürdüren Doç. Dr. Ali Satan, Halifeliğin Kaldırılması (Gökkubbe Yayınları, 2008) adlı kitabın yanı sıra, Birinci Dünya Savaşı’ndaki Türk esirlerin anlatıldığı Bekle Beni Vatan ve Dünden Yarına Kıbrıs belgesellerinin de metin yazarlığını ve danışmanlığını; Ölüm ve Sürgün: Bir Göç Hikâyesi adlı belgeselin de danışmanlığını yaptı.

Yayınlanmış Eserleri;

100 Soruda 1.Dünya Savaşı
100 Soruda Çanakkale Muharebeleri
Türk Dünyasının Problemleri
Son Halife Abdülmecid Efendi
Halifeliğin Kaldırılması
Milli Tarihin İnşası
İstanbul'un 100 Yılı
İngiliz Raporlarında Türkiye 1920 - 1925


Dersaadet Sohbetleri 6.programımız 28 Nisan Cuma 19:00 – 20:30 saatleri arasında Doç.Dr.Ali Satan ile "İstanbul'un 100 Yılı" konulu sunumuyla Fatih Ali Emiri Kültür Merkezi'nde gerçekleşecektir.

İstanbul ve Tarih sevdalılarını bekleriz…
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan Dünya'ya Tarih'in İzinde