Avrupa’nın Kudüs’ü Bosna’ya Gidiyoruz

Geziler 3 Mart 2018 23:29
Videoyu Aç Avrupa’nın Kudüs’ü Bosna’ya Gidiyoruz
A
a

Bilge Kral ALiya İzzetbegoviç'in Ülkesi, Osmanlı yadigarı / Avrupa'nın Kudüs'ü doğal güzellikleri ve kültürel özellikleri görmek için BOSNA'YA gidiyoruz

NİSAN AYINDA GÜZEL İNSANLARIN ÜLKESİ BOSNA’DAYIZ.

Güzel İnsanların Ülkesi Bosna’ya Gidiyoruz… Avrupa’nın Kudüs’ü olarak isimlendirilen, kadim bir tarihin ev sahibi, doğal güzellikleri ve kültürel özellikleriyle meraklıları tarafından keşfedilmeyi bekleyen Bosna’ya gidiyoruz. Balkanların incisi, Bosna Hersek’te unutulmaz bir deneyime hazır olun. Medeniyetlerin kesiştiği bu topraklar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, bu medeniyetlerin ve kültürlerin hala izlerini barındırıyor. Bosna Hersek, Başçarşısı, mimarisi, parkları, Miljacka Nehri, Vjecnitsa Kütüphanesi ile sizi tarihe yolculuğa çağırıyor. Sizi misafirimiz olmaya, meşhur Boşnak böreğini tatmaya ve Boşnak kahvesi içmeye davet ediyoruz.


 GEZİ DETAYLARI

 •  Tarih: 18 Nisan Çarşamba - 21 Nisan Cumartesi

 •  Şehirler: Saraybosna / Travnik / Konjic / Mostar / Blagay / Poçiteli

 •  Süre: 3 Gece 4 Gün

 •  Ücret: 479 EURO

 •  Tur Rehberi: Emir Hamzagiç
   

 
BOSNA HERSEK TUR PROGRAMI


1.Gün İstanbul – Saraybosna

Yolculuğumuz saat 05:15’te İstanbul Atatürk Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde buluşmamızla başlıyor. Bagaj, bilet ve pasaport işlemlerimizi tamamlıyoruz ve Türk Hava Yollarının TK 1023 sefer sayılı uçağı ile saat 07:05’de Saraybosna’ya doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 2 saatlik bir uçuşun ardından Saraybosna Havalimanına varmış oluyoruz. Çıkış işlemlerinin ardından özel otobüsler ile Saraybosna Şehir Gezisi başlıyor. Başçarşıya gidiş,1992-1995 yıllarında yaşanan hazin savaşın şehitleri ve Aliya Izzetbegoviç’in anıt mezarının bulunduğu şehitliği ziyaret, Avrupa’nın en müstesna çarşılarından biri olan Başçarşı’da gezinti, ardindan öğle yemeği için meşhur sac börekçisinde boşnak boreği ziyafeti. Öğle yemeğimizin ardından, Osmanlı döneminden beri eğitimine ara vermeden devam eden Kurşunlu Medresesi. Kanuni Sultan Süleyman’ın halasının oğlu Gazi Hüsrev Bey’in Camisini ziyaret. Ferhadija caddesinde gezinti,Bosna Savaşında günlerce yanan, milyonlarca el yazması eserin yok edildiği kütüphane, Orjinal güneş sistemli saati ile Sahat Kula,Katolik katedrali, Ortodoks kiliseleri ve Musevi Sinagogunu görme,Fatih Sultan Mehmet’e hediye edilen Hünkar Cami’ni ,Birinci Dünya Savaşı’nın çıktığı yer olarak bilinen Latin (Hünkar) Köprüsünü görme, At meydan da gezinti (eski hipodrom), Osmanlı Çeşmesi’nden su içme,Saraybosna şehir manzarasını seyir, sonra akşam yemeği (Aksam yemeği meşhur Bosnak kebabi lokal restorantda sonrasında Cay kahve keyfi ve serbest zaman bitiminde konaklama için Otelimize varış.2.Gün    Saraybosna - Travnik

Otel’de yapılan sabah kahvaltısından sonra, özel otobüsle Vezirler şehri olarak bilinen Travnik’e hareket. Savaş sırasında birçok insanın şehit edildiği Ahmiç Köyünü ziyaret, Tarihi dokusu korunmuş Travnik sokaklarında gezinti, Tarihi Osmanlı Kale’sinden şehir manzarası ve 300 yıllık İbrahim Paşa Medresesi'nin gezilmesi, Fatih Sultan Mehmet’in su içtiği (Göksu) Plava Vodayı ziyaret. Öğle yemeği için mola veriyoruz. Öğle yemeğinde Mangal ziyafeti yapıyoruz. Mangal ziyafetimizin ardından Göksü da Laşva nehri kaynağı kıyısında alışveriş ve dinlenme için serbest zaman sonra Saraybosna şehrine gitmek için yola çıkıyoruz. Ahmiç Köyü ziyareti sonrası, konaklayacağımız otele geçiyoruz.
 

3.Gün       Konjic - Poçitel – Blagay - Mostar

Otel’de sabah kahvaltısından sonra Mostar'a hareket.Mostar yolculuğumuz  bazı durulacak noktalarda  molalar vererek  yaklaşık 2.5 saat sürecektir. İlk molamızı Konjic (Konyitz) şehrinde Osmanli' dan günümüze kadar gelmiş restorasyonu Turkiye tarafindan yapılan meşhur Konjic (konyitz) köprüsünü gördükten sonra Neretva nehri kenarında kahve keyfi ve golde  tekne turu için mola veriyoruz. Ardindan lokal restorantta ogle yemegi yemek icin Kuzu cevirmesine geciyoruz. Yemegimizi yedikten sonra yolculuğumuza Jablanica (Yablanitza) yolu üzerinde Partizan askerleri tarafından sabote edilen Nazi Treni’nin ve yikilan köprünün panoramik görülmesinin ardindan Aslına uygun restore edilmiş Türk izlerini taşıyan Tarihi Türk köyü Poçiteli’yi ziyaret. Kuleye  tırmanış ve Kule başından Neretva nehrini seyretme. Gözlere güzellik veren ruhları dinlendiren 550 yıldır yaşayan Alperenler Tekkesini Ziyaret ve Kaynağına hala ulaşılamamış Buna nehri kıyısında Neretva nehrinde yetişen kırmızı alabalık ziyafeti ve Türk çayı yudumlama keyfi. Sonrasında Mostar Şehrinde Bosna tarihinde efsaneleşen Tarihi Mostar  Köprüsünü ziyaret Eski şehrin kaybolmayan ve yıpranmayan eserlerinden tarihi Koski Mehmet Bey Camisinden Mostar’ı seyir; ve  alışveriş için serbest zaman  daha sonra otelimize yerleşmek için geçiyoruz, otelimiz tarihi köprüye yakın mesafesindedir. Akşam yemeği için  Mostarda veya Blagaya nehrin kenarinda yerel restorantta organize ediyoruz. Konaklama Mostar’daki otelimizdedir.
 

4.Gün Saraybosna- İstanbul

Otel’de yapılan sabah kahvaltısından ardından check out işlemi yaparak bavullarımızla birlikte otelden ayrılıyoruz ve yolumuzu Sarybosnaya aliyoruz. Saraybosnaya vardigimzda Savaş zamanı 2 buçuk yıl şehrin bütün ihtiyaçlarının karşılandığı ve şehre giriş çıkışların yapıldığı tüneli ve müzesini ziyaret ediyoruz, ardından,Saraybosna’nın su kaynağı İgman Dağı’nın eteklerindeki Vrelo Bosna’da (Bosna Nehrinin kaynaği) gezinti ve serbest zaman isteyen misafirlerimiz Vrelo Bosna da fayton turu yapabilirler, Tarihi Rimski köprüyü panoramik olarak görüyoruz, ardından alışveriş için Saraybosna’nin merkezi Başçarsi'ya hareket .Başçarsi'da alışveriş için serbest zaman Rehberimizin belirleyeceği saatte buluşma ve havaalanina hareket check in işlemlerinin ardından yolumuzu İstanbul'a doğru alıyoruz. Bizleri tercih ettiğiniz için teşekkür ederiz. 

 
 
FİYATA DAHİL OLAN HİZMETLER

 • Thy gidiş-geliş uçak bileti

 • 4 yıldızlı otelde 3 gece iki kişilik odada kahvaltılı konaklama (Hotel Hollywood, Radon Plaza)

 • Müze ve Ören yerleri giriş ücretleri Müzeler : Tünel , Travnik kalesi , Vrelo Bosna)

 • Programda belirtilen gezi ve ziyaretler

 • Tur Boyunca kullanılacak Otobüs

 • Araç içi İkramlar

 • Profesyonel Rehberlik hizmetleri

 • Öğle ve Akşam yemeklerimiz

  *
  Yurt dışı çıkış harcı

 
FİYATA DAHİL OLMAYAN HİZMETLER

 • Şahsi harcamalar

 • Otel ekstraları

 

ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Tur öncesi ve tur içinde hava muhalefeti, deprem, sel vb. sebeplerden dolayı yapılamayan turlarda İstanbul Tarih’in sorumluluğu yoktur.
Bu turumuz İstanbul’dan hareket ettiği anda başlar İstanbul’a dönüldüğü anda biter.
Gezimize Avrupa’dan da katılabilirsiniz.
Araç yerleşme planında sağ, sol veya koridor, cam kenarı garantisi ve koltuk numarası garantisi verilmez.
Yeterli sayıda çoğunluk sağlanmayan turu önceden haber vermek kaydı ile iptal hakkı İstanbul Tarih’te saklıdır.
Turun iptali durumunda İstanbul Tarih iptali bizzat bildirmek zorundadır. Yasal süreç olduğundan tazminat hakkı yoktur.
Yolculuk esnasında hava ve yol koşullarından dolayı doğabilecek gecikmelerden İstanbul Tarih sorumlu tutulamaz.
Otellerden hareket saatlerini rehberimiz belirleyecektir. Ayrıca rehberimiz İstanbul Tarih’in onayı ile iklim ve yol koşullarına göre programda değişiklik yapabilir.
Rehberlerimiz namaz kılanlar için namaz vakitlerine rivayet edip program akışını ona göre dizayn eder.
 

BOSNA TURU İLE ALAKALI ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Bosna Hersek Türk vatandaşlarına Vize uygulamamaktadır. En az 6 ay geçerli olan pasaport bulunması gerekmektedir.
T.C. vatandaşı olmayıp turumuza katılacak kişilerin vize işlemlerini kendilerinin yapmaları ve gezi öncesi vizelerini almış olmaları gerekmektedir.
Turumuza Avrupa’dan da katılabilirsiniz.
Kullanılan para birimi KM’dir.1 Euro=1,9 KM’dir.
Alışveriş ve harcamalarınız yanınıza bozuk Euro getirmeniz yeterlidir.
Kredi kartı ile alışveriş çok yaygın değildir.
 

YANIMIZA ALMAMIZ GEREKENLER

Rahat bir ayakkabı: Topuksuz veya Spor ayakkabı tercih edilmelidir.
Kıyafet: Mevsim koşullarını düşünerek giyinin (polar/kazak, şapka, yağmurluk, güneş gözlüğü v.b)
İnceden kalına doğru bir giyimi tercih edin (yürüdükçe terler, durduğunuzda üşüyebilirsiniz)
Yedek giyim, çorap ve ayakkabı alabilirsiniz.
Numaralı gözlük kullananların yedek gözlüğü
Terlik (Bazen otel odalarında terlik bulunmamaktadır.)
İlaç: Kişisel olarak kullandığınız ilaçlar varsa unutmayınız.
Fotoğraf ve Video: Yeterli hard disk alanı, şarj cihazı veya pil
Nüfus Cüzdanı


FİYATLANDIRMA İLE İLGİLİ AÇIKLAMALAR

2 Kişilik Odada Kişi Başı Fiyat : 479 Euro
Son Başvuru Tarihi : 1 Nisan Pazar
Kontenjan : 20 Kişi
Rezervasyonun kesinleşmesi için  1 Mart’a kadar 300 Euro kaparo verilmesi gerekmektedir.
Tur hareket tarihinden 7 gün kala iptallerde tur ücretinin %50’si kesinti ile iade edilir.
3 Günden daha az kalan zamanda kalan günlerde iptallerde hiçbir miktarda geri iade yapılmaz.
Tüm fiyatlarımızda Kdv dahildir.

NOT: Bosna Turumuz Merci Tur ve Emel Travel acentalarıyla ortak olarak gerçekleştirilmektedir.

 

 

1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Tarihin İzinde