29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun

Tarih 29 Ekim 2016 11:15
Videoyu Aç 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Kutlu Olsun
A
a

Cumhuriyetimizin ilanının yeni yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk"ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı en içten dileklerimizle kutluyoruz.

Cumhuriyetimizin ilanının yeni yılında başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk"ü, aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve rahmetle anıyor, Cumhuriyet Bayramınızı İstanbul Tarih ekibi olarak en içten dileklerimizle kutluyoruz.


Cumhuriyet Nasıl İlan Edildi ?

Mustafa Kemal, cumhuriyet ilanına aslında, milli mücadelede yılların başında karar vermişti. Sivas ve Erzurum kongreleri, Büyük Millet Meclisinin açılması, ardından kazanılan zaferler cumhuriyete doğru atılan adımlardı. Atatürk, 28 Ekim 1923 akşamı İsmet Paşa, Kazım Paşa ve misafir milletvekilleri ile yemek yerken “ Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz” der. Bu sözü hemen benimsenmiş, yemek bırakılmış ve Atatürk kısa bir program düzenleyerek, arkadaşları arasında konunun ehemmiyetine binaen bir iş bölümü yapmış ve arkadaşlarını konu ile ilgili olarak görevlendirmiştir. 

Öğleden sonra ismet paşa ve bazı milletvekillerin görüşlerini beyan etmelerinin ardından hazırlanan yasa tasarısı okunur. Birçok milletvekillerinin “Yaşasın Cumhuriyet!” alkışları arasında Cumhuriyet kabul edilir. 

Ardından, Cumhurbaşkanı seçimine geçilmiştir. Mecliste bulunan 158 milletvekilinin tamamının oyu ile Mustafa Kemal Atatürk, cumhurbaşkanı seçilir. İsmet Paşa bu olayı şöyle bildirir 
“Türkiye Cumhuriyeti başkanlığı seçimi için yapılan oylamaya 158 kişi katılmış ve bütün üyeler oy birliği ile cumhurbaşkanlığına Ankara milletvekili Gazi Mustafa Kemal Paşa’yı seçmişlerdir.”
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

Tarihin İzinde