“İstiklal’den İstikbal’e Maraş – Kurtuluşunun 90.Yılında Kahramanmaraş

Etkinlikler 12 Ocak 2011 09:06
Videoyu Aç “İstiklal’den İstikbal’e Maraş – Kurtuluşunun 90.Yılında Kahramanmaraş
A
a

Tarih Topluluğu olarak tertip ettiğimiz “İstiklal’den İstikbal’e Maraş – Kurtuluşunun 90. Yılında Kahramanmaraş” isimli programı, 16 Şubat Günü 13:30-16:00 saatleri arasında Edebiyat Fakültesi Kurul Odasında gerçekleştirdik.

“Adım Kahraman”Bahar Yarıyılı açılış programımız olan ve yaklaşık 2.5 saat süren programa, Felsefe Bölümü 2.Sınıf Öğrencisi Ekrem Elmas’ın yazdığı


Ekrem Elmas’ın şiirini okumasının ardından program, Tarih Bölümü 4.Sınıf öğrencisi Ahmet Avcı’nın Geçmişten Günümüze Maraş isimli sunumunu anlatmasıyla devam etti. Maraş’ın Milli Mücadelede bir destan yazdığını kaydeden Avcı, “ TBMM tarafından Maraş’ta Milli Mücadele zamanında yararlılık gösterenlere Madalya verilmesi fikri ortaya çıktığında ve bu hususta Vali’nin fikri sorulduğunda, Maraş Vali’sinin: ” Maraş’ta tek bir fert yoktur ki, Milli Mücadeleye katılmamış olsun, canla başla mücadele etmiş olmasın, vatanın kurtuluşu milletin selameti için canını ortaya koymamış olsun. Bundan dolayı bu madalya tüm Maraş halkı nezdinde Maraş iline verilsin” sözlerini sarf ettiğini belirtti. Bunun üzerine Kahramanlık ünvanı Maraş iline verilerek 5 Nisan 1925 yılından itibaren Maraş,  Kahramanmaraş ismini almıştır.  Meşhur Edebiyatçımız Ahmet Hamdi Tanpınar’ın Kahramanmaraş hakkında yazmış olduğu yazının bir kısmını aktaran Ahmet Avcı, sözlerine Maraş’la ilgili bir şiiri okuyarak son verdi.

Program, Şiir okunması ve yapılan sunumun akabinde Maraş’ın düşman işgalinden kurtuluşunu konu eden  ‘‘Sahibini Arayan Madalya” isimli filmin gösterimi ile son buldu.

Mimari çizimlerle İstanbul
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

duyurular DUYURULAR
editörün seçtikleri EDİTÖRÜN SEÇTİKLERİ
hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

Yeni Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat

İstanbul'dan dünyaya Tarihin İzinde