Kürşad Destanı’ndan 15 Temmuz Destanı’na TARİH VE ŞİİR

Kategori: Etkinlikler - Tarih: 11 Nisan 2017 07:40
Kürşad Destanı’ndan 15 Temmuz Destanı’na TARİH VE ŞİİR

İstanbul Tarih ve Kültür Derneği tarihsel hafızamızın tazelenmesi adına büyük bir organizasyona imza atıyor.

Tarih, kültür, medeniyetimizin öğrenilmesi alanında 2009 yılından itibaren farklı isimlerle yapmış oldukları başarılı çalışmalarla isminden övgü ile söz edilen İstanbul Tarih ve Kültür Derneği Türkiye’de bir ilki gerçekleştiriyor.

Tarihten gerekli dersleri çıkarıp, geleceğe daha sağlam adımlarla yürümemizi sağlamak amacıyla, her döneminde farklı kahramanlık destanlarımızın olduğu tarihi olayları şairlerin ön plana çıkan şiirlerini tarihine sevdalı gençler yorumlayacaklar.

Kürşad Destanı’ndan Malazgirt Zaferi’ne, İstanbul’un Fethi’nden 15 Temmuz Destanı’na milletimizin bünyesinde barındırdığı bağımsızlık, kahramanlık, vatan sevgisi gibi değerlerin tarihi kronoloji baz alınarak şiirlerin seslendirileceği şiir gecesinin teması “Kahramanlık Destanları” olacaktır. Öğrenciler tarafından seslendirilen şiirler ve konular sinevizyondan izleyici ile buluşacaktır.

Sultan İkinci Abdülhamid Han'ın torunu Şehzade Abdülhamid Kayıhan Osmanoğlu ve Ayasofya Camii İmamı Önder Soy Hocanın da katılacağı programın sunuculuğunu şiir severlerin yakından tanıdığı bir isim Seslendirme Sanatçısı Nur Haktan Aydoğdu yapacaktır.

13 Nisan 2017 Perşembe günü Fatih Ali Emiri Efendi Kültür Merkezi’nde saat 18:30’da Mehter Gösterimi ile başlayacak etkinliğe tarih ve şiir severler davetlidir.

http://www.istanbultarih.com/haberprint/kursad-destani-ndan-15-temmuz-destani-na-tarih-ve-siir-265.html